آخرین یافته‌ها درباره کرونای انگلیسی/هشدارها جدی است

آخرین یافته‌ها درباره کرونای انگلیسی/هشدارها جدی است

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از سی ان بی سی، تازه‌ترین تحقیقات انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد گونه‌ای از ویروس کرونا که در انگلیس برای اولین بار شناسایی شد تا به حال به از این کشور به ۸۰ کشور دیگر جهان منتقل شده است.


بر اساس گفته‌های رئیس برنامه نظارت بر کنترل ویروس انگلیس، در حال حاضر کرونای انگلیسی به شکل غالب این ویروس در جهان مبدل شده و بعد از تسخیر کل کشور انگلیس جهان را آلوده کرده است.


شارون پیکاک مدیر کنسرسیوم ژنومیک کرونای انگلیس در این مورد گفته است: من فکر می‌کنم در آینده کرونای انگلیسی به خصوص برای واکسن‌های کرونا نیز مشکل ایجاد خواهد کرد. اعضای این گروه که همگی از پزشکان، متخصصان و دانشگاهیان برجسته انگلیس هستند، در حال جمع آوری و تحلیل اطلاعات ژنوم ویروس کرونا هستند و تا به حال سوابق و تاریخچه بیش از ۲۵۰ هزار نمونه از این ویروس را جمع آوری کرده اند.


اولین نمونه کرونای انگلیسی توسط این گروه در کنت در جنوب شرق انگلیس در شهریور ماه کشف شد. جهش ویروس‌های مختلف و از جمله ویروس کرونا پدیده تازه ای نیست. اما مشکل آن است که جهش کرونای انگلیسی میزان انتقال آن را تشدید و قدرت تهاجمی آن را افزایش داده است. در نتیجه موارد بستری در بیمارستان‌ها افزایش یافته و مرگ و میر ناشی از این ویروس نیز بیشتر شده است.


به گفته مدیر کنسرسیوم ژنومیک کرونای انگلیس تعیین توالی انواع ویروس کرونا برای حداقل ۱۰ سال مورد نیاز است تا بتوان آمادگی لازم را برای مقابله با آن کسب کرد. ویروس کرونا تا به حال در سراسر جهان ۲.۳ میلیون نفر قربانی گرفته و تعداد افراد مبتلا به آن نیز از مرز ۱۰۷ میلیون نفر فراتر رفته است.


شناسایی دو گونه تازه ویروس کرونای انگلیسی


علاوه بر اولین نمونه کرونای انگلیسی که در جنوب شرقی این کشور برای اولین بار رؤیت شد، حالا دو نمونه دیگر از این ویروس در نقاط دیگری از انگلیس در لیورپول و بریستول شناسایی شده است که دانشمندان با نگرانی در حال بررسی آنها هستند.


در این میان به خصوص نمونه شناسایی شده در بریستول موجب نگرانی شده است. زیرا قدرت انتقال و کشتار بالایی دارد. البته خوشبختانه این گونه تنها در نواحی محدودی رؤیت شده و تعداد افراد مبتلا به آن نیز کم و صرفاً ۲۱ نفر بوده اند. در حال حاضر برای کنترل کرونای منطقه بریستول تلاش‌های گسترده‌ای آغاز شده است.


شارون پیکاک در این مورد گفته است: در آینده ما باز هم شاهد جهش‌های ویروس کرونا خواهیم بود ولی آنچه موجب نگرانی ما شده این است که کرونای انگلیسی که اولین بار نسخه B1.1.7 نام گرفته بود، هفته‌ها و ماه‌ها در حال گردش و جهش بوده است. این مساله ایجاد مصونیت در برابر کرونا و کارآیی واکسن‌های عرضه شده را دچار مشکل می‌کند.


image


 


دکتر کاترین اسمالوود مدیر ارشد امور اضطراری گروه اروپایی سازمان تجارت جهانی روز گذشته در جریان یک کنفرانس خبری گفت که کرونای انگلیسی در بیش از نیمی از کشورهای اروپایی گشته و گونه‌ای از این ویروس که به خصوص در اروپای غربی موجب نگرانی شده، با سرعتی بیش از نمونه‌های دیگر در حال جابجایی از کشوری به کشور دیگر است. برای مقابله با کرونای انگلیسی نیازمند به رویکردی محدودیت آفرین تر برای حفظ سلامت عمومی هستیم و باید مساله فاصله گذاری اجتماعی نیز کاملاً جدی گرفته شود.


 افزایش توان آلوده سازی و مرگ مبتلایان


به گزارش روزنامه نیویورک تایمز بررسی که دولت انگلیس بر روی گونه جدید ویروس کرونا انجام داده نشان می‌دهد علت افزایش توان انتقال و آلوده سازی این ویروس آن است که افراد مبتلا به آن بار ویروسی بیشتری در مقایسه با سایرین دارند. به بیان دیگر حجم و مقدار ویروس کرونای منتقل شده در این حالت بیشتر از انواع قبلی کرونا است. این ویژگی نه تنها می‌تواند ویروس مذکور را مسری تر کند بلکه به طور بالقوه اثر بخشی روش‌های درمانی فعلی بر علیه کرونا را تضعیف می‌کند.


در عین حال هنوز برآورد دقیقی وجود ندارد که نشان دهد کرونای انگلیسی چه میزان در مقایسه با انواع دیگر کرونا مرگبارتر است. برای پی بردن به این موضوع باید بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد و در حال حاضر تنها راه مقابله رعایت دستورالعمل‌های فاصله گذاری اجتماعی است. در اولین بررسی دولت انگلیس در مورد کرونای انگلیسی ادعا شده بود این ویروس دو برابر ویروس کرونای عادی مرگبار است. اما با توجه به اینکه بررسی یادشده مربوط به اوایل پاییز است در مورد دقت و صحت یافته‌های آن در حال حاضر که در اواخر زمستان به سر می بریم، نمی‌توان اظهارنظر کرد.


برآوردهای انجام شده در انگلیس همچنین حاکیست انتقال ویروس کرونای جدید به سایرین در مقایسه با گونه‌هایی از کرونا که در آمریکای شمالی شایع بوده اند، ۳۵ تا ۴۵ درصد راحت تر صورت می‌پذیرد. تحقیقات محققان آمریکایی نشان می‌دهد کرونای انگلیسی تا ماه مارس به گونه غالب کرونا مبدل می‌شود.


به گفته نیل فرگوسن متخصص اپیدمیولوژی و مشاور علمی دولت انگلیس، آمار و اطلاعات منتشر شده در مورد کرونای انگلیسی به معنای افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی موارد بستری در بیمارستان‌ها و همین طور آمار مرگ و میر به علت ابتلاء به ویروس کرونا در کشورهایی است که این ویروس به طور گسترده در آنها شایع شود. از همین رو سیاست‌های سختگیرانه فاصله گذاری باید به طور مجدد اجرا شوند.


البته باید توجه داشت هنوز اکثر موارد ویروس کرونای انگلیسی مرگبار نیستند ولی اگر سیاست‌های قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی جدی گرفته نشوند، میزان مرگبار بودن ویروس یادشده افزایش می‌یابد. علاوه بر این، محققان معتقدند دقت یافته‌های فعلی در مورد میزان مرگبار بودن و قدرت انتقال ویروس کرونای انگلیسی بین ۵۵ تا ۷۵ درصد است و باید برای دستیابی به نتایج دقیق‌تر و قابل اتکاتر در این زمینه صبر کرد.


تازه‌ترین بررسی در این زمینه توسط دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن - که با بررسی وضعیت ۳۳۸۲ فرد فوت شده از کرونا که ۱۷۲۲ نفر از آنها به کرونای انگلیسی مبتلا شده بودند، انجام شده – نشان می‌دهد خطر مرگ افراد مبتلا به کرونای انگلیسی ۵۸ درصد بیشتر از افرادی است که به گونه‌های دیگر کرونا مبتلا شده اند.


به عنوان مثال خطر مرگ بیماران مرد کرونایی ۵۵ تا ۶۹ ساله در صورت ابتلاء به کرونای انگلیسی از ۰.۶ درصد به ۰.۹ درصد افزایش می‌یابد. این رقم در مورد زنان در این گروه سنی از ۰.۲ به ۰.۳ درصد افزایش می‌یابد. این محاسبات اولیه تردیدی در مورد ضرورت برخورد جدی تر با گونه جدید کرونا که از انگلیس به سراسر جهان صادر شده، باقی نمی‌گذارد.


رکوردشکنی در زمینه جهش


به گزارش نیویورک مگ، پاتریک والانس مشاور ارشد علمی دولت انگلیس، از شناسایی ۲۳ جهش در ویژگی‌های ژنتیکی ویروس کرونای انگلیسی خبر داده اس. این تعداد جهش ژنتیکی برای یک ویروس طی این مدت کوتاه امری بی سابقه و غیرعادی است. همین مساله به افراد ۵۰ تا ۷۰ درصدی توان انتقال ویروس کرونا منجر شده است. آخرین تحقیق منتشر شده در مورد کرونای انگلیسی در ۲۳ دسامبر سال گذشته توان مسری بودن آن را ۵۶ درصد بیشتر از گونه‌های قبلی ثبت کرده است. اما در پژوهش‌های مستقل دیگر این رقم وارقام مشابه تأیید نشده اند. همچنین هنوز مشخص نیست که افزایش ۵۰ تا ۷۰ درصدی توان انتقال این ویروس چه میزان توان کشتار آن را افزایش می‌دهد. یک مساله نگران کننده دیگر این است که هنوز مشخص نیست واکسن‌های فعلی تا چه حد در برابر کرونای انگلیسی مقاوم بوده و می‌توانند آن را متوقف کنند.


 


منابع:


  • nytimes.com/2021/02/13/world/europe/covid-uk-variant-deadlier.html

  • cnbc.com/2021/02/11/uk-coronavirus-variant-on-course-to-sweep-the-world-geneticist-says.html

  • nymag.com/intelligencer/amp/article/what-is-the-new-covid-19-strain-that-shut-down-england-u-k.html

انتهای پیام /