آمریکا به کمک برای ارتقای ثبات عراق متعهد شد

آمریکا به کمک برای ارتقای ثبات عراق متعهد شد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ریچارد میلز، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت گفت که دولت بایدن "از یک شراکت استراتژیک با یک عراق باثبات و دموکرات حمایت می‌کند" از جمله حمایت از تلاش‌هایی برای کنترل شبه‌نظامیان و ارائه مشورت و کمک به نیروهای این کشور در مبارزه با تروریسم.


ریچارد میلز همچنین مدعی شد که ایالات متحده "یک شریک استوار و قابل اعتماد است که از اصلاحات ضد فساد و اقتصادی عراق، تقویت روابط منطقه‌ای، برخورد با ناقضان حقوق بشری و آن کسانی که مسوول سوءرفتار حقوق بشری هستند و تامین کمک انسان‌دوستانه حمایت می‌کند."


معاون سفیر آمریکا گفت، کمک به عراق در جلوگیری از خیزش دوباره داعش و همکاری در مسیر ثبات این کشور همچنین به معنای حمایت از تلاش‌های آن برای برگزاری انتخابات مسالمت‌آمیز در دهم اکتبر است. او گفت: این انتخابات‌های برنامه ریزی شده برای تشکیل دولتی پاسخگو و نماینده حیاتی خواهد بود.


این دیپلمات آمریکایی همچنین به صدها هزار معترضی که از اواخر ۲۰۱۹ در بغداد و شهرهای جنوب عراق به خیابان‌ها آمدند، اشاره کرد. او همچنین گفت، آمریکا از نامه اخیر دولت عراق به شورای امنیت و درخواست از هیات سیاسی سازمان ملل در این کشور برای تامین ناظر بر انتخابات استقبال میکند.


ریچارد میلز گفت، یکی از اصلی‌ترین موانع در برگزاری انتخابات معتبر حضور "شبه نظامیان مسلح، افراطگرایی خشن و خرابکاران" است. او از مسوولان انتخاباتی و مسوولان امنیتی کلیدی خواست تا فورا برای تضمین امنیت انتخابات اقدام کنند.


معاون سفیر آمریکا گفت، این شبه نظامیان و بقایای داعش در حال کشتن عراقی‌ها هستند، به کاروانهای سازمان ملل حمله میکنند، دیپلماتها و سازمان‌های غیر دولتی را هدف میگیرند و اجازه نمیدهند کمک‌های اقتصادی شدیدا مورد نیاز و سرمایه‌گذاری خارجی برای عراق تامین شود.


او همچنین به حمله راکتی دوشنبه در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی اربیل اشاره کرد.


انتهای پیام