اعتکاف در حرم رضوی منتظر تصمیم ستاد کرونا/ مسئولان حرم: باوجود فرصت کم آماده‌ایم

اعتکاف در حرم رضوی منتظر تصمیم ستاد کرونا/ مسئولان حرم: باوجود فرصت کم آماده‌ایم

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس مراسم معنوی اعتکاف ماه رجب در حرم نورانی امام رضا (ع) به احتمال فراوان و البته به صورت محدود برگزار می‌شود.


این مراسم سال گذشته و با توجه به شیوع موج اول کرونا لغو شد، البته ثبت‌نام و همه مقدمات برگزاری انجام شده بود اما به دلیل تعطیلی حرم رضوی به دلیل شیوع کرونا لغو شد.


با توجه به استقبال بالای علاقه‌مندان به حضور در مراسم اعتکاف حرم رضوی معتکفان همه ساله به قید قرعه انتخاب می‌شوند و به جز مسجد جامع گوهر شاد مساجد صدیقی‌ها، مسجد الرضا (ع) مصلی، مسجد ملا هاشم، مسجد الرضا (ع) خواجه ربیع، مسجد الرضا (ع) احمد آباد و مسجد امام خمینی (ره) همه ساله تحت پوشش آستان قدس رضوی میزبان معتکفان هستند.


image


باتوجه به وضع آبی مشهد امکان برگزاری محدود اعتکاف در حرم رضوی وجود دارد


حجت‌الاسلام مسلم هوشنگی مسئول هماهنگی معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در گفت‌‌وگو با فارس درباره برگزاری مراسم در حرم امام رضا (ع) گفت: برای برگزاری مراسم اعتکاف و برنامه‌ریزی‌های آن نیازمند صدور مجوز‌های لازم توسط ستاد مقابله با کرونا است و با توجه به مصوبه دیروز در وزارت کشور و با توجه به آبی بودن وضعیت مشهد امکان برگزاری در حرم امام رضا (ع) وجود دارد.


وی ادامه داد: البته در این زمینه ستاد مقابله با کرونا باید تصمیم نهایی را هرچه زودتر اتخاذ و اعلام کند زیرا برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم معنوی اعتکاف به چند روز زمان نیار دارد، خصوصاً اینکه تقاضا برای حضور در اعتکاف حرم رضوی بالا است و باید در این راستا گزینش و قرعه‌کشی انجام دهیم.


image


حضور محدود ۱۵۰ نفر به جای ۲۰۰۰ معتکف هرساله


این مقام مسئول در آستان قدس رضوی برگزاری احتمالی اعتکاف امسال را به صورت محدود عنوان کرد و گفت: با توجه به ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری و با توجه به فضای مسجد گوهر شاد امسال و در صورت برگزاری حداکثر پذیرای ۱۵۰ نفر از معتکفان هستیم. البته در سال‌های گذشته اعتکاف با حضور ۲ هزار معتکف برگزار می‌شد.


به گزارش فارس درحالی برگزاری یا عدم برگزاری مراسم اعتکاف به تصمیم ستاد کرونا موکول شده که این ستاد به احتمال فراوان هفته آینده در این باره تصمیم‌گیری می‌کند، درحالی که با توجه به ثبت‌نام و فراهم کردن شرایط این کار باید چند روز قبل انجام می‌شد.


image


معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی: تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم


حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی هم در گفت‌‌وگو با فارس درباره مراسم اعتکاف حرم رضوی گفت: در این زمینه تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم و با وجود فرصت کم در صورت صدور مجوز مراسم اعتکاف را با رعایت ضوابط این مراسم معنوی را برگزار می‌کنیم.


برنامه‌ریزی‌ها انجام شده و مشکلی برای برگزاری اعتکاف نداریم


حجت‌الاسلام عماد دخانی مسئول مراسم‌ها و آیین‌های حرم رضوی در گفت‌وگو با فارس درباره مراسم اعتکاف حرم رضوی گفت: امسال برنامه‌ریزی‌ها برای مراسم معنوی اعتکاف انجام شده و منتظر نظر نهایی ستاد کرونا هستیم، البته با توجه به اینکه وضعیت مشهد آبی است به احتمال فراوان این مراسم با رعایت ضوابط و به صورت محدود برگزار می‌شود.


image


پذیرش محدود ۷۵ نفر از خواهران و ۷۵ نفر از برادران


وی در خصوص تعداد معتکفان امسال گفت: ظرفیت مسجد گوهر شاد برای اعتکاف حدود دو هزار نفر است اما امسال برای رعایت فاصله‌گذاری مراسم اعتکاف با حضور ۱۵۰ نفر برگزار خواهد شد که ۷۵ نفر از خواهران و ۷۵ نفر از برادران هستند.


دخانی در خصوص نحوه پذیرش این افراد گفت: امسال برای اعتکاف ثبت نام عمومی نداریم و به برخی نهاد‌ها و تشکل‌های فرهنگی و مذهبی کشور سهمیه‌هایی داده شده و این افراد در مراسم اعتکاف حضور پیدا می‌کنند.


image


لغو مراسم اعتکاف در مساجد وابسته به آستان قدس رضوی


مسئول مراسم‌ها و آیین‌های حرم رضوی از لغو مراسم اعتکاف در مساجد وابسته به آستان قدس خبر داد و گفت: همه ساله به دلیل استقبال بالا از مراسم اعتکاف تعدادی از مساجد مشهد که تحت پوشش آستان قدس رضوی هستند هم اعتکاف برگزار می‌شد که امسال به دلیل محدودیت‌ها آیین معنوی اعتکاف در این مساجد برگزار نمی‌شود.


همه منتظر نظر نهایی ستاد کرونا هستند


به گزارش فارس درحالی که تنها ۹ روز تا ۱۳ رجب و برگزاری اعتکاف رجبیه زمان باقی است ستاد مقابله با کرونا نظر قطعی را درباره برگزاری یا عدم برگزاری این آیین معنوی اعلام نمی‌کند، البته دیروز در جلسه کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا به میزبانی وزارت کشور مقرر شد تا شهر‌های دارای وضعیت آبی و زرد به صورت محدود مراسم اعتکاف را برگزار کنند که البته این مصوبه نیازمند نظر نهایی ستاد مرکزی مبارزه با کرونا است.


image


image


تصاویر مربوط به مراسم اعتکاف در حرم رضوی در سال‌های گذشته و پیش از شیوع کرونا است.


انتهای پیام/