بازداشت مبلغ سعودی در مکه و حکم ۸ سال حبس برای یک روزنامه‌نگار

بازداشت مبلغ سعودی در مکه و حکم ۸ سال حبس برای یک روزنامه‌نگار

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، حساب کاربری "زندانیان عقیدتی"؛ تجمع حقوقی سعودی‌های مخالف که در زمینه دفاع از زندانیان آزادی بیان در این کشور فعالیت دارد، با انتشار توییتی اعلام کرد: خبر بازداشت عائشه المهاجری، مبلغ مشهور عربستانی (۶۵ ساله) با یورش حدود ۲۰ نیروی امنیتی به منزلش در شهر مکه به دست ما رسید و او در حال حاضر در زندان ذهبان (در استان جده) به سر می‌برد و ما اطلاع یافتیم علت بازداشت او فعالیت‌های تبلیغاتی‌اش و برگزاری دوره‌های حفظ قرآن در منزل است.


همچنین این انجمن حقوقی توییت کرد: ما اطلاع یافتیم در همان روزی که به منزل المهاجری یورش برده شد، دو زن دیگر از جمله یک خانم ۸۰ ساله همراه با او بازداشت شدند، خانواده دیگر چهره بازداشت شده نیز از ارائه هرگونه اطلاعاتی درباره او خودداری کرده‌اند.


این حساب کاربری درباره روزنامه‌نگار بازداشت شده عربستانی نیز اعلام کرد: اسامه سهلی، نویسنده در روزنامه "البلاد" که از ژانویه ۲۰۱۹ به دلیل انتشار توییت‌هایی در بازداشت به سر می‌برد، به اتهام‌های دروغینی از جمله حمایت از "تروریسم" و تلاش برای بر هم زدن امنیت عربستان به هشت سال حبس محکوم شد.


مسؤولان ریاض تا این لحظه درباره این بازداشت و حکم اظهارنظری نداشته‌اند، آنها معمولا تعداد زندانیان عقیدتی و حامیان حقوق بشر در این کشور را اعلام نمی‌کنند و به نهادهای حقوقی نیز اجازه نظارت بر شرایط زندانی‌ها را نمی‌دهند.


برخی ناظران امیدوار هستند با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا و تعهدات واشنگتن به پیگیری پرونده حقوقی عربستان، گشایش‌هایی ایجاد شود به ویژه که ریاض در ماه جاری میلادی قوانین جدیدی را تصویب کرده و برخی چهره‌های بازداشت شده و در راس آنها لجین الهذلول، فعال زن برجسته این کشور را آزاد کرد.


انتهای پیام