بایدن: چین بهای رفتارش را در رابطه با حقوق بشر پرداخت خواهد کرد

بایدن: چین بهای رفتارش را در رابطه با حقوق بشر پرداخت خواهد کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین بابت اقلیت اویغورها در کمپ‌های "بازآموزی" و دیگر مسائل حقوق بشری مورد انتقاد جهانی قرار گرفته است.


زمانی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درباره این مساله در نشستی که از سی‌ان‌ان پخش شد، تحت فشار قرار گرفت، درباره شی گفت: خب تبعاتی برای چین خواهد بود و او این را می‌داند.  


به گفته بایدن، ایالات متحده نقش جهانی خود را با حمایت از حقوق بشر دوباره نشان خواهد داد و با جامعه جهانی همکاری می‌کند تا چین ملزم به حمایت از آنها شود.


بایدن در اولین سفر رسمی خود به یکی از ایالت‌ها از زمان روی کار آمدن در ژانویه گفت: چین به سختی در تلاش است تا یک رهبر جهانی شود و آن لقب را بگیرد و اینکه بتواند اعتماد دیگر کشورها را جلب کند. تا وقتی آنها رفتارهایی دارند که مغایر با اساس حقوق بشر است، انجام چنین کاری برای آنها دشوار خواهد بود.


جو بایدن این ماه در تماس تلفنی دو ساعتی با رهبر چین تاکید کرد، اولویت آمریکا حفاظت از منطقه آزاد و باز هند – پاسیفیک است؛ جایی که ایالات متحده و چین رقبای استراتژیک جدی هستند.


او همچنین درباره سیاست‌های تجاری "قهری و ناعادلانه" و مسائل حقوقی نظیر سرکوب در هنگ‌کنگ، کمپ‌های سین‌کیانگ و افزایش اقدامات موکدانه در آسیا از جمله در قبال تایوان که چین آن را برای خودش می‌داند، ابراز نگرانی کرد.


انتهای پیام