بیانیه عراق: عاملان حمله به اربیل به دست عدالت سپرده می‌شوند

بیانیه عراق: عاملان حمله به اربیل به دست عدالت سپرده می‌شوند

به گزارش شبکه تلویزیونی «السومریه»، وزارت خارجه عراق سه شنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد: ما عملیات تروریستی دوشنبه علیه فرودگاه اربیل و مکان های نزدیک به کنسولگری های دیپلماتیک در آنجا را محکوم می کنیم.


به گفته شبکه السومریه، این بیانیه افزود: دولت عراق همه راهها را برای مبارزه با هسته های تروریستی تحت هر شکل یا عنوانی اتخاذ خواهد کرد و عزم جدی برای تکمیل جنگ علیه آنها دارد.


وزارت خارجه عراق در این بیانیه از «همبستگی بین المللی با مردم عراق در خصوص این حادثه تشکر و به ادامه تحقیقات کمیته مشترک مراجع امنیتی دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت که دولت همه اقدامات را برای بازخواست عاملان این اقدامات و تحویل آنها به دست عدالت اتخاذ خواهد کرد».


در همین راستا، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق نیز عصر امروز سه شنبه در واکنش به حمله راکتی به نزدیک فرودگاه اربیل گفت که هدف از «این اقدام تروریستی، ایجاد هرج و مرج و برهم زدن اوضاع عراق است و همزمان با تلاش های گسترده دولت برای آرام کردن اوضاع منطقه صورت گرفته است».


منابع خبری عراقی دوشنبه شب گزارش دادند که چند فروند راکت به نزدیک فرودگاه اربیل اصابت کرده است. پایگاه نظامی «الحریر» آمریکا در مجاورت این فرودگاه قرار دارد.


همزمان پایگاه خبری «المعلومه» عراق به نقل از برخی منابع خود دوشنبه شب نوشت که آتش از پایگاه آمریکا در نزدیک فرودگاه اربیل زبانه کشیده است.


یک منبع امنیتی عراقی به شبکه تلویزیونی العهد عراق گفت که راکت‌ها از داخل استان اربیل شلیک شده است.


در همین ارتباط، «نجم الجبوری» استاندار نینوا تاکید کرد که موشک‌ها از هیچ منطقه‌ای در مرزهای اداری این استان شلیک نشده است.


یک منبع امنیتی عراقی به شبکه تلویزیونی «السومریه» این کشور امروز سه شنبه گفت: خودرویی که از آن راکت‌ها شلیک شده است، در مرز اداری شهر اربیل پیدا شده است و این راکت‌ها از نوع کاتیوشا ۱۰۷ میلی متری با برد هشت و نیم کیلومتر بوده است.


در مورد تعداد راکت ها اختلاف نظر وجود دارد و تعداد آنها از ۲، سه، هشت، تا ۱۴ و حتی ۲۴ راکت عنوان شده است.


ائتلاف بین‌المللی موسوم به «ضد داعش» ظهر امروز از افزایش شمار زخمی‌های حمله راکتی دیشب (دوشنبه شب) به نزدیک فرودگاه اربیل در اقلیم کردستان عراق خبر داد.


«واین ماروتو» سخنگوی نظامی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش هم ظهر امروز در توییتی نوشت: براساس اطلاعات جدید درباره حمله به فرودگاه اربیل، تقریبا ۱۴ راکت از نوع ۱۰۷ میلی متری ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه دوشنبه شب به این فرودگاه شلیک شد که سه راکت به داخل منطقه شرق آن برخورد کرد.


وی تاکید کرد: این حمله باعث کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی و زخمی شدن حدود ۸ تا ۹ نفر دیگر شد.


وزارت امور داخلی اقلیم کردستان عراق نیز اعلام کرد که در حمله دیشب دستکم یک نفر کشته و پنج تن دیگر زخمی شده و علاوه بر اینها سه نفر نیز در شهر اربیل (حومه فرودگاه) دچار آسیب دیدگی شده اند.


311311