تحقیر بی‌سابقه شاه بحرین در سفر به امارات/عکس

تحقیر بی‌سابقه شاه بحرین در سفر به امارات/عکس

شبکه الجزیره قطر روز چهارشنبه گزارش داد که «حمد بن عیسی آل خلیفه»  در حالی وارد ابوظبی پایتخت امارات شد که بر خلاف عرف تشریفات دیپلماتیک هیچیک از مقامات ارشد دولتی از پادشاه بحرین استقبال نکردند .
در این سفر،  «شیخ حمدان بن زاید» که در دولت امارات هیچ مقامی ندارد در فرودگاه ابوظبی پذیرای پادشاه بحرین شد.  


این اولین سفر پادشاه بحرین به امارات پس از توافق العلا است که گفته شد هدف از برگزاری آن بهبود روابط میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس است.


گرچه در عرف تشریفات دیپلماتیک حضور مقامات ارشد کشور میزبان در فرودگاه به هنگام ورود میهمان الزام آور نیست و استقبال رسمی با حضور مقامات ارشد کشور میزبان می‌تواند پس از آن انجام شود اما از آنجایی که رده فرد مورد استقبال در فرودگاه ابوظبی شخص اول کشور بحرین بوده است و تاکنون سابقه نداشته است که پادشاهان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در این کشورها از سوی رده‌ای پایین‌تر از ولیعهد و نخست وزیر مورد استقبال قرار گیرند، ناظران سیاسی اقدام ابوظبی را تحقیر «حمد بن عیسی آل خلیفه» و نظام پادشاهی بحرین ارزیابی می‌کنند.         


خبرگزاری بحرین سفر پادشاه این کشور به امارات را خاص توصیف کرده و به مدت آن اشاره‌ای نکرده است بنابر این باید منتظر ماند که آیا مراسم رسمی استقبال از پادشاه این کشور برگزار خواهد شد یا خیر که در صورت عدم برگزای آن، پیام تحقیر آمیز امارات به نظام پادشاهی بحرین دوچندان خواهد شد.  


این رفتار اماراتی ها در حالی است که طی دستکم یک ماه اخیر روابط بحرین با قطر هم شاهد تنش هایی بوده است.   


تنش بین بحرین و قطر از زمان انعقاد توافقنامه « العلا» در حال افزایش است. در روزهای گذشته بحران بازداشت شهروندان دو کشور از سوی طرفین شدت گرفته است. بازداشت صیادان بحرینی از سوی قطر که دوحه مدعی است آن‌ها با ورود به آبهای سرزمینی این کشور حاکمیت ملی قطر را نقض کرده‌اند و همچنین بازداشت شماری از مسافران قطری که از طریق پُل «ملک فهد»  (بین عربستان و بحرین) به این کشور وارد شده‌اند و منامه مدعی است آن‌ها بدون مجوز وارد شدند از نمونه‌های افزایش درگیری بین دو کشور است.  


 «عبداللطیف الزایانی» وزیر امور خارجه بحرین نیز طی روزهای گذشته اظهاراتی را علیه دولت قطر بیان کرد و رسانه‌های رسمی این کشور پس از امضای توافق نامه العلا همچنان به حملات خود علیه دوحه ادامه می‌دهند. 


پس از نشست العلا گفت و گو بین مقامات قطر و طرف‌های این قرارداد به جز بحرین از سر گرفته شد زیرا مقامات بحرین از اقدام ریاض برای پایان دادن به محاصره قطر و از سرگیری روابط با این کشور ابراز نارضایتی کردند و حتی در نشست یاد شده به جای پادشاه ولیعهد این کشور حضور یافت که منابع قطری آن را ابراز نارضایتی و رفتارهای توهین آمیز منامه دانستند. 


تحقیر بی‌سابقه شاه بحرین در سفر به امارات/عکس


ناظران سیاسی معتقدند که پس از نشست العلا، اختلافات بین بحرین و عربستان بر سر این توافق به وجود آمده است و از سوی دیگر ریاض و ابوظبی در پاره‌ای موارد به ویژه در پرونده جنگ یمن اختلاف دارند از اینرو ابوظبی درصدد است تا پس از عادی‌سازی روابط منامه و ابوظبی با رژیم صهیونیستی، برای تحقق اهداف خود در منطقه با تحقیر بحرین، از این کشور برای تحقق اهداف خود استفاده کند و خود را به کشور اول در شورای همکاری خلیج فارس تبدیل کند.  


بحران روابط میان چهار کشور عربی عربستان، امارات، مصر و بحرین با قطر از ۱۵ خرداد ماه سال ۱۳۹۶ ، آغاز شد.  


این چهار کشور عربی از همان زمان با وارد کردن اتهامات فراوان به دوحه، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع و این کشور را به صورت زمینی، دریایی و هوایی تحت محاصره قرار دادند. دوحه نیز با رد اتهامات وارده از سوی همسایگان عرب خود و مصر، آن‌ها را به تلاش برای دست‌اندازی به حاکمیت قطر و تسلط بر منابع آن متهم کرد.  


کشورهای تحریم کننده ۱۳ شرط از جمله بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، توقف همکاری نظامی آنکارا با دوحه و قطع روابط با ایران را برای از سرگیری روابط با قطر تعیین کردند، شروطی که مقام‌های قطری تن به پذیرش آن ندادند.  


این کشورها در چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که ۱۶ دی در شهر العُلا با هدف آشتی و مصالحه بین اعضا به میزبانی عربستان برگزار شد، با امضای توافقنامه و صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که به اختلافات خود با دوحه پایان دادند.  


310 310