درگیری معترضان طرفدار دموکراسی تایلند با پلیس

درگیری معترضان طرفدار دموکراسی تایلند با پلیس

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، روز سه‌شنبه دستور داده شد چهار رهبر ارشد جنبش تحت رهبری دانش‌آموزان به اتهام اصطلاحاً توهین به ذات اقدس ملوکانه- که ۳ تا ۱۵ سال حبس دارد- بازداشت شوند. آن‌ها همچنین به فتنه متهم شدند.


این جنبش اعتراضی سال گذشته برای کناره‌گیری پرایوت چان-اوچا، نخست‌وزیر تایلند و دولتش، اصلاح قانون اساسی برای دموکراتیک شدن بیشتر و اصلاح سلطنت به منظور پاسخ‌گویی بیشتر، مبارزه کرد.


درخواست اصلاح سلطنت از موارد دیگر مناقشه‌برانگیزتر است، زیرا این نهاد به طور گسترده عنصری غیرپاسخگو و دست‌نخورده از ناسیونالیسم تایلندی قلمداد می‌شود.


"کریسانا پاتاناچارون"، معاون سخنگوی پلیس گفت بیش از ۲۰ پلیس زخمی و ۷ یا ۸ معترض بازداشت شده‌اند. اطلاعاتی از تعداد معترضانی که حین تلاش برای حمله شدید به خطوط دفاعی پلیس زخمی شده‌اند، وجود ندارد.تصاویر ویدئویی نشان داد پلیس ضدشورش در مقطعی به یک پزشک داوطلب که منتظر دوستش، یک داوطلب دیگر بوده تا موتورش را تعمیر کند، حمله‌ور شده و وی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. این شخص جلیقه سبز به تن داشته که باعث می‌شود به عنوان بخشی از داوطلبان پزشکی که به معترضان خدمت می‌کنند، شناسایی شود.


خدمات داوطلبانه اعلام کرد این شخص به ایستگاه پلیس برده شده و پلیس گفت وی یکشنبه صبح آزاد شده است.


این اعتراض از بنای دموکراسی تایلند آغاز شد، جایی که از معترضان خواسته شد آرزوهای خود برای آینده تایلند را بر روی پارچه بزرگ قرمزی که دور سازه پیچیده شده بود، در حالی که حاضران سرود ملی تایلند را می‌خوانند، بنویسند.اعضای جمعیت هزار نفری معترضان همچنین گلدانهایی که پیرامون بنا قرار داده شده بود را از بین بردند و مدعی شدند این گیاهان هفته گذشته قرار داده شده تا فضای اعتراض را تنگ کند.


معترضان سپس تلاش کردند به سمت زیارت‌گاه ستونی شهر بانکوک که مرکز معنوی نمادین پایتخت تلقی می‌شود، حرکت کنند. این بنا به شکل نمادین حافظ کشور و سلطنت تایلند است.


دست‌کم ۱۰۰ پلیس با سپر ضدشورش به همراه دو ماشین‌ آب‌پاش، راه معترضان را مسدود کردند. یکی از رهبران معترضان توانست با پلیس به توافق برسد تا ۴ نماینده اعتراض اجازه انجام اعمال در زیارت‌گاه را داشته باشند. با این وجود، وی از کنترل جمعیت بازماند و معترضان خط مقدم موانع پلیس را در هم شکستند و به سمت مأموران بطری و بمب دودزا پرتاب کردند.پس از بازگشت ۴ نماینده اعتراضات از زیارت‌گاه، برگزارکنندگان پایان تظاهرات را اعلام کرده و جمعیت پراکنده شدند.


انتهای پیام