دو هنگ کنگی به جرم خود اعتراف کردند

دو هنگ کنگی به جرم خود اعتراف کردند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در جریان اعتراضات ۲۰۱۹ که در پی ممنوعیت شدید چین بر آزادی‌های گسترده هنگ کنگ آغاز شد، این دولتشهر با بزرگترین اعتراضات و بحران از زمان انتقال به چین در ۱۹۹۷ روبرو شد.


این راهپیمایی در اوت ۲۰۱۹ بیش از یک میلیون نفر را با وجود بارش شدید باران به خیابان‌های هنگ کنگ کشاند و باعث درگیری‌هایی بین معترضان و پلیس شد.


"او نوک-هین"، سیاستمدار سابق و فعال حامی دموکراسی به جرمش در سازمان دهی و اطلاع داشتن از حضور در یک تجمع غیر قانونی و "لئونگ یو-چونگ"، یک فعال دیگر نیز به جرمش در حضور در یک تجمع غیرقانونی اعتراف کرد.


حکم این دو در ۲۲ مارس صادر می‌شود.


هفت فعال دیگر در این جلسه دادگاهی شامل جیمی لای، غول رسانه‌ای هنگ کنگی، مارتین لی، موسس حزب دموکراتیک و دو فعال با سابقه لی چئوک- یان و لئونگ کووک-هونگ هستند که به جرایم خود اعتراف نکرده‌اند.


دو نفر آخری که از فعالان با سابقه بودند در جریان جلسه دادگاه فریاد "مخالفت با پیگرد سیاسی" را سر دادند.


پکن با اعمال قانون جدید امنیت ملی در ژوئن سال گذشته میلادی به اعتراضات ۲۰۱۹ پاسخ داد و هر کسی را که اقدامی در راستای جدایی طلبی، خرابکاری، تروریسم یا تبانی با نیروهای خارجی باشد، با حبس ابد مجازات می‌کند.


از زمان اعلام این قانون جدید، دولت سیاستمداران را رد صلاحیت کرده و فعالان را به زندان انداخته و مقام‌ها شعارها، شعرها و فعالیت‌های سیاسی حامی دموکراسی را در مدارس ممنوع کرده‌اند.


جیمی لای از دسامبر سال گذشته میلادی در بازداشت است و قرار است روز پنجشنبه یک دادگاه دیگر برایش برگزار شود.


انتهای پیام