فصل آینده آنفولانزا نیاز به پیشگیری جدی‌تری دارد

فصل آینده آنفولانزا نیاز به پیشگیری جدی‌تری دارد

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از لایوساینس، محققان هشدار می‌دهند که سال آینده ویروس آنفولانزا و برخی بیماری‌های ویروسی تنفسی دیگر انتظار انسان‌ها را می کشند و ممکن است مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد کنند.


با توجه به فاصله گذاری اجتماعی و رعایت مرتب بهداشت، در کوتاه مدت میزان ابتلاء به آنفولانزا کاهش یافته و مرگ و میر ناشی از آن و بیماران بستری شدن در بیمارستان به این علت کاهش می‌یابد. اما ممکن است در سال‌های آتی کم توجهی به مسائل بهداشتی یا جهش مجدد ویروس آنفولانزا مشکلات زیادی را برای انسان‌ها ایجاد کند.


از جمله ویروس‌های موذی که خطر بازگشت آنها در سال آینده وجود دارد می‌توان به یک ویروس تنفسی خطرناک به نام آر اس وی و به ویروس‌های شبه آنفولانزا اشاره کرد که موجب شکل‌گیری عفونت‌هایی در دستگاه تنفسی انسان می‌شوند.


همچنین باید توجه داشت قرار گرفتن در برابر ویروس‌های مختلف آنفولانزا باعث ایجاد مصونیت در برابر آنها می‌شود. اما کاهش سفر و استفاده از ماسک و مواد بهداشتی باعث می‌شود انسان در معرض گردش ویروس‌های یادشده قرار نگیرد و ایمنی چندانی در برابر آنها کسب نکند. همچنین نوزادهای تازه متولد شده هم در برابر ویروس‌های جدید آنفولانزا مقاوم نیستند و لذا پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ دور جدیدی از شیوع ویروس آنفولانزا در کشورهای مختلف جهان آغاز شود.


در این میان دانشمندان نگران هستند که اطلاعات کافی در مورد تحولات انواع مختلف ویروس آنفولانزا در اختیار ندارند و لذا به درستی نمی‌دانند چگونه باید با آنها برخورد کنند.


انتهای پیام /