پایگاه جدید داعش در سوریه؛ تروریست‌ها در حال احیای خود در کمپ‌های آوارگان

پایگاه جدید داعش در سوریه؛ تروریست‌ها در حال احیای خود در کمپ‌های آوارگان

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الحره، مسؤولان آمریکایی نسبت به این امر هشدار دادند که داعش در حال حاضر به سرعت اردوگاه‌های پر ازدحام از آوارگان و در رأس آنها اردوگاه الهول را به پایگاهی برای عملیات‌های تروریستی خود تبدیل می‌کند. آنها اعلام کردند که خشونت وحشیانه که دیرزمانی است داعش آن را در پیش گرفته است، تنها بخشی از مشکل است.


یک مسؤول آمریکایی گفت: دستگاه‌های امنیتی در الهول برای مقابله با عضوگیری داعش و جمع آوری پول و منابع مالی توسط این گروه مبارزه کردند. داعش تعدادی از خانواده‌های عناصر خود را از الهول با استفاده از شبکه‌های قاچاق در دو استان الحسکه و دیر الزور به بیرون انتقال داد، همچنین اقدام به قاچاق سلاح به این اردوگاه‌ها طی ماه‌های اخیر کرد.


مسؤولان دیگر نیز هشدار دادند که اردوگاه الهول که در آن بیش از ۶۰ هزار تن اکثرا زن و کودک حضور دارند عملاً نقش خود را به عنوان عاملی اصلی در شبکه مالی داعش تقویت کرده است که این امر به انتقال ذخایر نقدی آن در حدود ۱۰۰ میلیون دلار کمک می‌کند.


وزارت خزانه داری آمریکا در یادداشتی اعلام کرد، معمولاً میانجی‌گرانی در ترکیه اقدام به قاچاق اموال به سوریه از طریق باندهای انتقال پول موجود در اردوگاه‌ها می‌کنند.


اطلاعات به دست آمده از کشورهای عضو سازمان ملل حکایت از این دارد که صِرف ورود افرادی از اردوگاه‌های آوارگان می‌تواند اقدام تجاری گسترده‌ای باشد، چراکه قاچاقچیان مبلغی حدود ۲۵۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار را برای انتقال هر فرد تقاضا می‌کنند و ممکن است که این مبلغ به ۱۴ هزار دلار برسد.


یاسمین الجمل، مشاور سابق خاورمیانه در وزارت دفاع آمریکا در همایشی مجازی گفت، اقدامات بدی در الهول در حال رخ دادن است، میانگین فرار زنان از اردوگاه الهول و پول‌هایی که از طریق باندهای مختلف داخل و خارج می‌شود، حقیقتاً نشان می‌دهد که اراده واقعی از جانب داعش و حامیانش برای استفاده از الهول به عنوان مرکز و پایگاه جدیدی برای عملیات وجود دارد.


طبق اطلاعاتی که مرکز اطلاعاتی روژ آوا، حامی کردها جمع آوری کرده است، حدود ۲۰۰ فرد از الهول در سال ۲۰۲۰ خارج شده‌اند که ممکن است آمار به دلیل عدم ثبت شدن برخی موارد، خیلی بیشتر باشد.


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این راستا تصریح کرد: هرچقدر که مدت ماندن ده‌ها هزار آواره طولانی شود و امکان بازگشت آنها به خانه و کاشانه‌شان نیز وجود نداشته باشد، دشواری تضمین سلامتی آنها در مقابل عناصر جنایت‌کار و تروریست بیشتر می‌شود، این تروریست‌ها درصدد بهره برداری از ساکنان اردوگاه‌ هستند. بسیار مهم است که کشورها شهروندان خود در اردوگاه‌ را مشخص کرده و آنها را هرچه سریع‌تر بازگردانند.


در حالی که تعدادی از کشورها طی ماه‌های اخیر، اعضای خانواده‌های داعشی را تحویل گرفته‌اند، اما گزارش بازرس کل وزارت دفاع آمریکا هشدار می‌دهد که بسیاری از کشورها همچنان نسبت به بازگرداندن این افراد به وطنشان تردید دارند.


برخی از تحلیلگران هشدار داده‌اند که چه بسا کار به جائی برسد که در آن هنگام، جامعه بین‌الملل نتواند در مقابل پیروزی‌های داعش در اردوگاه‌ها چشمان خود را ببندد.


توماس جاسلین، یک مسؤول برجسته موسسه دفاع از دموکراسی‌ها می‌گوید: شاهد همان پویایی و تحرکی هستیم که در اردوگاه‌های آوارگان در عراق بعد از سقوط نظام صدام و خروج تروریست‌ها از این اردوگاه‌ها رخ داد، به گونه‌ای که می‌توانید نسل بعدی داعش را در این اردوگاه‌ها در حال حاضر مشاهده کنید.


انتهای پیام