گوترش بازخواست عاملان حمله به هیات‌های دیپلماتیک در عراق را خواستار شد

گوترش بازخواست عاملان حمله به هیات‌های دیپلماتیک در عراق را خواستار شد

به گزارش ایسنا، به نقل از الشرق الاوسط، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواهان بازخواست عاملان حملات در عراق در مقابل دستگاه عدالت و قضائی شد.


وی از دولت عراق خواست تا دست به تلاش‌های بیشتری با همکاری با تمامی طرف‌های تاثیرگذار برای تضمین حفاظت از هیات‌های دیپلماتیک و کارمندان دیپلمات در عراق و رسیدگی قاطعانه به نقض‌های امنیتی و بازخواست عاملان این حملات بزند.


گوترش نگرانی شدید خود را نسبت به ادامه گریز افراد از مجازات‌ها به ویژه ربودن تظاهرکنندگان و فعالان و شکنجه و ترور آنها ابراز کرد. وی بر تعیین سرنوشت و مکان حضور تظاهرکنندگان و فعالانی که همچنان ناپدید هستند، تاکید کرد.


وی از آمادگی سازمان ملل برای ارائه حمایت لازم جهت برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق خبر داد.


گوترش در جدیدترین گزارش خود که درمورد اجرای قطعنامه ۲۵۲۲ و پیشرفته حاصله در اختیارات داده شده به هیات سازمان ملل در کمک به عراق (یونامی) ارائه داد، از تکمیل قوانین برای تدارک برگزاری انتخابات زودهنگام استقبال کرده اما گفت که همچنان کارهای مهمی وجود دارد که باید انجام شود که همان تصویب قانون دادگاه عالی فدرال و دست‌یابی به توافقی پیرامون عضویت در این دادگاه است که این دو مساله برای تصویب نتایج انتخابات امری ضروری هستند.


وی گفت: اقتصاد عراق به دلیل نبود اصلاحات اساسی، کاهش قیمت جهانی نفت و همه گیری کووید ۱۹ همچنان متضرر است. پیشنهادهای دولت عراق درمورد اصلاحات اقتصادی نیز گام اولیه و تشویق کننده‌ای به سمت مقابله با این چالش‌ها است.


گوترش دولت فدرال و اقلیم کردستان عراق را به همکاری برای پشت سر گذاشتن اختلافات میان خود به منظور تحقق منفعت تمامی شهروندان عراقی ترغیب کرد.


انتهای پیام