انتقاد کلمبیا به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در مجمع عمومی سازمان ملل/ بی‌عدالتی منجر به گسترش سویه‌های خطرناک می‌شود

انتقاد کلمبیا به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در مجمع عمومی سازمان ملل/ بی‌عدالتی منجر به گسترش سویه‌های خطرناک می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری فارس به نقل از رویترز ایوان دوک، رئیس جمهور کلمبیا در روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت جامعه بین المللی باید واکسن‌های کوید-۱۹ را عادلانه توزیع کند تا از پیدایش سویه‌های جدید و وحشتناک ویروس کرونا جلوگیری به عمل آید.


کشور کلمبیا که در آمریکای جنوبی واقع شده در نظر دارد حداقل ۷۰% از جمعیت ۵۰ میلیونی خود را واکسینه کند. تاخیر در تولید واکسن توسط  تولیدکنندگان در هفته‌های اخیر سبب شده تعداد زیادی از شهروندان کلمبیایی در انتظار دزهای واکسن بمانند.


ایوان دوک در خلال صحبت‌های خود در هفتاد و ششمین مجمع سازمان ملل بیان نمود:« من از جامعه بین‌المللی درخواست می‌کنم در موضوع سلامتی، چندجانبه گرایی را تقویت کند و فرایند توزیع واکسن را تسریع بخشد. این وظیفه‌ی اخلاقی ما است. اگر تاخیر در توزیع عادلانه واکسن در همه‌ی کشورها ادامه پیدا کند، ما، بشریت، با انواع مهاجم‌تری از سویه‌های ویروس کرونا مواجه خواهیم شد. مصون ماندن در سطح جهانی به همبستگی نیاز دارد، بنابراین در مقابل نیاز دیگران، احتکار جایز نمی‌باشد.»


او در ادامه تاکید کرد برخی کشورها شش یا هفت برابر جمعیت خود دز واکسن فراهم کرده‌اند و در فکر دز یادآور هستند در حالی که برخی دیگر از کشورها حتی قادر نبودند دز اول را به تعداد نیاز جمعیت خود تهیه کنند.


بنابرگزارش وزیر بهداشت کلمبیا بیشتر از ۱۲۶،۰۰۰ مرگ ناشی از کرونا در این کشور اتفاق افتاده است. حدود ۱۶.۱ میلیون نفر از مردم کشورهای آند کاملا واکسینه شده‌اند و ۲۲.۴ میلیون نفر دیگر اولین دز خود را دریافت نموده‌اند.


انتهای پیام/