انتقاد ترکیه از آمریکا درباره اسکان افغان‌ها

انتقاد ترکیه از آمریکا درباره اسکان افغان‌ها

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه برنامه جدیدی را برای پذیرش و ورود افغان‌های بیشتر به آمریکا اعلام کرد. افغان‌ها در این برنامه می‌توانند به یک کشور ثالث بروند و باید در روند صدور ویزا ۱۲ تا ۱۴ ماه صبر کنند.


یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته که واشنگتن در حال رایزنی با کشورهای همسایه درباره این مهاجرت بالقوه افغان‌هاست و ادامه داد، درحالیکه یکسری از افغان‌ها از طریق ایران به ترکیه می‌روند، مهم است مرزهای پاکستان با افغانستان همچنان باز بمانند.


وزارت خارجه ترکیه اما در بیانیه‌ای این مساله را رد کرد و افزود، ترکیه که میزبان بیش از چهار میلیون مهاجر است، نمی‌تواند بحران جدید مهاجرتی را از طرف یک کشور ثالث تحمل کند.


این وزارتخانه همچنین ادامه داد: ما این تصمیم غیرمسئولانه را که از سوی آمریکا و بدون رایزنی با ترکیه گرفته شده، نمی‌پذیریم. اگر آمریکا می‌خواهد این افراد را به کشورش ببرد،‌ می‌تواند به صورت مستقیم با هواپیما این کار را انجام دهد. هیچکس نباید انتظار داشته باشد که ملت ترکیه بار بحران‌های مهاجرت ناشی از تصمیمات کشورهای ثالث در منطقه ما را متحمل شود.


صدها افغان در هفته‌های اخیر و در میان افزایش درگیری‌ها و خشونت‌ها در کشورشان به ترکیه آمده و این نگرانی درباره بروز موج جدیدی از مهاجرت و پناهندگی را ایجاده کرده‌اند.


روابط بین آنکارا و واشنگتن بر سر یکسری از مسائل متنشج است که شامل خرید سیستم‌های دفاع موشکی ترکیه از روسیه و اختلاف نظرها درباره سوریه، لیبی و مدیترانه شرقی می‌شود.


در این میان، آنکارا پیشنهاد تامین امنیت و اداره کردن فرودگاه بین‌المللی کابل را پس از خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان به دولت این کشور داده؛ اقدامی که می‌تواند به سطحی جدیدی از همکاری بین متحدان ناتو منجر شود.


انتهای پیام