آمریکا: بروز جنگ داخلی افغانستان یکی از نگرانی‌هاست

آمریکا: بروز جنگ داخلی افغانستان یکی از نگرانی‌هاست

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وقتی آمریکا در آوریل اعلام کرد که نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کند، خشونت‌ها در این کشور با حملات شدید طالبان و به دست گرفتن کنترل بسیاری از مناطق شدت گرفت.


مذاکرات صلح بین دولت کابل و مذاکره کنندگان طالبان که سال گذشته میلادی در قطر آغاز شد، به پیشرفتی نرسید.


در این میان، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته که چون طالبان، فایده یک راه‌حل قابل مذاکره را دید، در دوحه مشغول گفتگوست.


وی ادامه داد: اگر آنها به دنبال مغایرت با گفته‌های خود باشند، آنگاه از منظر جهانی منزوی می‌شوند. یکی از نگرانی‌های بسیار در این مورد این است که درگیری‌ها در افغانستان به جنگ داخلی تبدیل شود.


پرایس همچنین گفت: انفجار خودروی بمب گذاری شده در پی تیراندازی‌های گسترده در کابل که روز سه شنبه در نزدیکی منطقه سبز رخ داد، باعث کشته شدن سه غیرنظامی و سه مهاجم شد. این حمله تمامی نشانه‌های حملات طالبان را که در هفته‌های اخیر شاهدش بودیم، در خود دارد.


شورای امنیت سازمان ملل نیز حمله اخیر به نیروهای سازمان ملل را محکوم کرد، نگرانی شدید خود را بابت سطح بالای خشونت در افغانستان در پی اقدامات طالبان ابراز داشت و خواستار کاهش سریع خشونت‌ها شد.


این شورا همچنین از طالبان و دولت کابل خواست تا به صورت معناداری در روند صلحی متعلق به افغان‌ها و با رهبری آنها که جامع و کامل است، شرکت کنند.


زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان نیز گفته است، طالبان و دولت کابل از مذاکرات دوحه بسیار دور افتاده‌اند چون شبه‌نظامیان می‌خواهند در هر دولتی در افغانستان قدرت بیشتری داشته باشند.


گفت‌وگوی بلینکن و غنی


در همین حال اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا پیرامون تسریع روند صلح در این کشور تلفنی گفت‌وگو کردند.                                                                                       


بر این اساس، بلینکن از تداوم حمایت کنونی آمریکا از افغانستان خبر داد.


طرفین در این تماس تلفنی به بحث و رایزنی پیرامون تسریع روند صلح در افغانستان و یافتن راه‌حل سیاسی فراگیری که برای زنان و اقلیت احترام قائل باشد، پرداختند.


همچنین بر لزوم ممانعت از تبدیل خاک افغانستان به محلی برای تهدید آمریکا و متحدانش تاکید شد.


بلینکن و غنی در این تماس تلفنی ضمن محکوم کردن حملات کنونی طالبان، توافق کردند که در تماس نزدیک باشند.


انتهای پیام