بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات

بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در هفته‌های گذشته روند تقریبا متعادلی به خود گرفته بود، اما در هفته گذشته بازهم نمادهای شاخص ساز با فشار فروش مواجه شدند و همین مساله سبب شد، شاخص کل و شاخص کل هموزن در مجموع با کاهش همراه شوند.


روند سبزپوشی بازار سرمایه با معرفی کاندیداهای ریاست جمهوری آغاز شد و این روند تا ابتدای هفته گذشته ادامه داشت. اما بازار سرمایه به دلیل بی اعتمادی که دولت دوازدهم در سال گذشته ایجاد کرد، همچنان به آینده امیدوار نیست و از کمترین سود ایجاد شده در بازار استفاده کرده و سهام خود را به فروش می‌رساند.


کاهش شاخص کل بعد از چند هفته رشد


در هفته ‌ای که گذشت بازار سهام شاهد یک روز سبز و چهار روز قرمز بود. در روز شنبه، شاخص کل کار خود را با افت هفت هزار واحدی آغاز کرد. در روز بعد نیز همچنان شاخص با افت مواجه شد. سرانجام روز دوشنبه اولین سبزپوشی شاخص با رشد ۹هزار واحدی اتفاق افتاد، اما رشد آن ادامه پیدا نکرد و پرونده شاخص در این هفته با افت دو هزار واحدی در روز چهارشنبه بسته شد.


image


در این هفته شاخص کل با نزول 4171 واحدی حدودا 0.4  درصد کاهش یافت و به عدد 1 میلیون و 147 هزار واحدی رسید. این کاهش شاخص کل بیشتر مربوط به نمادهای شاخص ساز بوده است که فشار عمده‌ای برای فروش آنها وجود داشت.


image


ادامه شاخص کل هموزن طبق روندهای گذشته


در هفته گذشته شاخص کل هموزن با افت ۲.۶ درصدی رو به رو شد. شاخص کل فرابورس نیز چهار روز قرمز و یک روز سبز را تجربه کرد و در مجموع ۱۸۹واحد معادل یک درصد افت کرد.


image


شاخص کل هموزن در تمام روزهای این هفته کاهش یافت و با کاهش 10 هزار واحدی به عدد 370 هزار و 588 واحد رسید. طی این هفته تقریبا 250 سهم در صف فروش قفل بودند و خریداری برای سهام آنها وجود نداشت.


متوسط ارزش معاملات این هفته به حدود سه هزار و ۵۵ میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته پیش حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.


image


پول همچنان از بازار خارج می شود


در هفته‌ای که سپری شد در هیچ روزی بازار با ورود پول رو به رو نشد. همچنین در سه روز ابتدایی بازار بر شدت خروج پول نیز افزوده شد، اما این روند در روز چهارشنبه با کاهش شدت خروج پول متوقف شد.


image


در طول هفته گذشته تقریبا 1700 میلیارد تومان از بازار سرمایه خارج شد تا روند خروج پول طی هفته‌های گذشته، ادامه داشته باشد. در مجموع این هفته خالص فروش حقیقی‌ها حدود هزار و ۶۸۷ میلیارد تومان از خریدشان بیشتر بود.


نمادهایی با بیشتری بازدهی و ضرر


نمادهای «خعمرا» با ۳۳.۲ درصد، نماد «باران» با ۲۹.۸ درصد و نماد «ولکار» با ۲۵ درصد بیشترین بازدهی را طی هفته چهارم خرداد ثبت کردند. در سمت دیگر، «لکما» با ۵۶ درصد، «سصفها» با ۴۲.۷ درصد و «واحصا» با ۳۳.۷ درصد سهامداران خود را نقره داغ کردند.


برخی کارشناسان معتقدند، بسیاری از سهامداران منتظر مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری هستند تا برای آینده تصمیم بگیرند.


انتهای پیام/ب